0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
برچسب گذاری دوباره توسط
سلام. ممنون میشم راهنماییم کنید. من دیروز رفتم سونوگرافی نتیجه اینطور بود 1. طول مدت بارداری 50 روز (7هفته و 1 روز) 2. ساک حاملگی دیده شد 3. قطر ساک 21.66mm 4. اما جنین رویت نشد. من در طول این مدت به هیچ وجه خونریزی یا لکه بینی و شکم درد نداشتم . خیلی استرس دارم که بارداری پوچ باشه.... ممنون میشم اگر اطلاعاتی دارید کمک کنید که از این حالت در بیام.

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)
با سلام

ساک بارداری در اولین سونوگرافی در هفته 5 یا 6 بارداری قابل مشاهده است و اولین چیزی هم که در این زماندر داخل ساک بارداری  مشاهده می شود ، کیسه زرده می باشد.در اوایل بارداری، ساک حاملگی ، از جنین محافظت می کند. تقریبا پس از سپری شدن 9 هفته از سن حاملگی ، ساک آمنیوتیک به حدی گسترش می یابد که تقریبا قسمت عمده از حجم ساک حاملگی را اشغال می کند. از این زمان به بعد، ساک بارداری را معمولا ساک آمنیوتیک می نامند.

در سونوگرافی شکمی زن ، وقتی که اندازه میانگین قطر ساک بارداری (MSD) به 20 میلیمتر رسید بایستی کیسه زرده در داخل ساک حاملگی قابل مشاهده باشد. بایستی توجه داشت که عدم مشاهده کیسه زرده در این حالت ، نمی تواند دلیلی قطعی بر بارداری پوچ باشد. هنگامی که اندازه میانگین قطر ساک حاملگی (MSD) به 25 میلیمتر برسد بایستی قطب جنینی (شکل ابتدائی جنین را قطب جنینی می نامند) در داخل ساک بارداری مشاهده شود.
 
در سونوگرافی واژینال خانم ، اگر اندازه MSD بیشتر از 25 میلیمتر بوده و قطب جنینی وجود نداشته باشد ، حاملگی پوچ تشخیص داده می شود. همچنین اگر مقدار MSD بین 16 تا 24 میلیمتر بوده و جنینی وجود نداشته باشد ، مشکوک به بارداری پوچ است که البته قطعی نیست و نیاز است که مدتی بعد ، مجددا بررسی ها انجام شود. اگر اندازه MSD برابر با 8 میلیمتر باشد بایستی کیسه زرده در داخل ساک حاملگی مشاهده شود ، هر چند که عدم مشاهده کیسه زرده نمی تواند دلیلی بر بارداری پوچ باشد.

حاملگی پوچ علایمی کاملا شبیه حاملگی طبیعی دارد و دربرخی موارد علایم زیر دیده می شود:
خونریزی تیره یا قهوه‌ای در ماه اول بارداری
- حالت تهوع و سرگیجه متوالی
- فشار یا درد لگنی
پزشک با بررسی سونوگرافی شما و قطر ساک حاملگی این مشکل را تایید یا رد می کند
حاملگی پوچ سرانجام به سقط خودبخودی منجر می‌شود
بارداری پوچ ممکن است برای هر خانمی اتفاق بیفتد و علت آن در اختلالات کروموزومی است پس نگرانی به خود راه ندهید و منتظر جواب پزشک باشید احتمال دارد پزشک یک یا دو هفته بعد سونوگرافی دیگری پیشنهاد کند تا جواب قطعی تری دهد.

سوالات مشابه

1 امتیاز مثبت 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...