0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
برچسب گذاری دوباره توسط
مدتهاست که با شپش درگیریم و حتی یک بار بعد از رفع آن مجددا به سراغ موهای دخترم آمده است چه کنم؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)
شپش حشره ای مقاوم است که می تواند بیماری هایی مثل تیفوس را به افراد منتقل کند. برای مبارزه با آن همکاری کلیه اعضای خانواده، مدرسه و جامعه را می طلبد. احتمال انتقال شپش به همه اعضای خانواده وجود دارد پس باید تمامی اعضا روش های زیر را برای ریشه کنی کامل شپش انجام دهند. مبارزه با شپش هم تلاش و هم صبوری می خواهد ولی این مبارزه باید مداوم و جدی باشد پس خسته و ناامید نشوید و مطمئن باشید که در این مبارزه، پیروز میدان شما هستید.
ابتلا به شپش سر ارتباطی با وضعیت اقتصادی نداشته و در تمام طبقات اجتماعی ممکن است رخ دهد.
این حشره به دنبال تماس های نزدیک بین افراد مبتلا، از شخصی به شخص دیگر منتقل می شود که این حرکت و انتقال از علایق شپش است.
شپش 8 ساعت بدون اکسیژن می تواند زنده بماند و هر چند ساعت از خون پشت گردن، بناگوش و کف سر تغذیه می کند.
شپش به گرما حساس است پس در فصول سرد سال، پاییز و زمستان شایع تر است.
قبل از شروع مدرسه و مهدکودک در مهرماه برای بچه ها توضیح دهید که شپش چیست و چگونه منتقل می شود. هر گونه خارش مداوم سر را جدی بگیرید. هر هفته موهای بچه ها را در نور آفتاب نگاه کنید. هر چه زودتر به ابتلا به شپش پی ببرید، تعداد آنها کمتر و نابودی شان راحت تر است. بچه ها بایستی از در آوردن مقنعه یا کلاه در مدرسه خودداری کنند اگر مقنعه خود را در می آورند نباید آن را روی میز، زمین یا روی وسایل شخصی دوستانشان بگذارند. همچنین مقنعه، کلاه، تل، گیره یا کش سر دوستان خود را بر سرشان نگذارند. اگر امکان دارد حتما قبل از شروع مدرسه موهای خود را کوتاه کنند.
به بچه ها یاد بدهید که هر روز قبل از مدرسه موهای خود را شانه کنند این کار شیوع و رشد شپش را به تعویق می اندازد. سعی کنند به جای برس از شانه استفاده کنند. حداقل هفته ای دو بار به حمام بروند و از وسایل شخصی دوستان خود استفاده نکنند.
اولین اقدام در مبارزه با شپش این است که موها را تا حد ممکن کوتاه کنید. شیوع شپش در دختران بسیار بیشتر از پسران است چون موهای بلندتری دارند. بهترین و بی خطرترین راه مبارزه، تراشیدن موی سر است اما از آنجایی که دختران به علت قبح جامعه و تمسخر دوستان و اطرافیان از تراشیدن موی سر خودداری می کنند پس سعی کنید مدل آلمانی پسرانه، کرنلی یا تیفوسی کوتاه کنید.
از شامپوهای ضد شپش برای نابودی آن استفاده کنید ولی زیاده روی نکنید چون سرطان زاست.
تخم شپش بر روی ساقه مو می چسبد و با شامپو از بین نمی رود پس بایستی از شانه های دانه ریز استفاده کنید. شانه های پلاستیکی همراه شامپو احتمال دارد کج شود و تخم را از خود عبور دهد پس بهتر است از شانه های استیل مخصوص شپش استفاده کنید.
قبل از استفاده از شانه استیل، موهای خود را با روغن زیتون یا بادام کاملا چرب کنید سپس شانه کنید. بعد از هر بار کشیدن شانه بر قسمتی از مو، باید با یک دستمال، شانه را تمیز کنید تا تخم ها مجددا به مو نچسبد.
تعدادی از تخم ها از شانه رد می شود یا درست شانه نمی شود بنابراین از شخص دیگری کمک بخواهید تا تخم ها را با کمک دو انگشت شست و سبابه از سر شما بیرون بکشد و روی دستمال کاغذی بگذارد و پس از پایان کار دستمال را جمع کند و در نایلونی گذاشته و درب آن را گره بزنید و در اسرع وقت آشغالی منزل را خالی کنید.
به مدت یک ماه هر روز موهای خود را به آب و سرکه به نسبت برابر آغشته کنید و بعد از چند ساعت به حمام بروید و شانه کنید.
روش دیگر اینکه سه قاشق اسپند را در کمی آب چند دقیقه بجوشانید سپس آب آن را صاف کنید و بر سر بمالید. چند ساعت روی مو باقی بماند سپس به حمام با آب گرم روید و موها را شانه کنید و پس از حمام، سشوار داغ بزنید.
سس مایونز را با کمی سرکه رقیق کنید و روز در میان بر سر خود بزنید با یک کلاه پلاستیکی یک بار مصرف، سر را به گونه ای ببندید که هوا به سر نرسد می توانید از کلاه یکبار مصرف مخصوص رنگ کردن مو استفاده کنید. اجازه دهید سس 8 ساعت روی سر باقی بماند، سپس به حمام روید و شانه کنید این کار باعث می شود هم شپش خفه شود و هم آسانتر از سر و ساقه مو کنده شود. بعد از حمام با سشوار داغ موها را کاملا خشک کنید. سشوار با دمای بالا تخم را از بین می برد.
در صورتی که استفاده از سس مایونز برای شما مقدور نیست یا باعث آزار شما می شود می توانید از روغن زیتون یا بادام استفاده کنید.
بعد از نابودی کامل شپش، بالشت و تشک شخص مبتلا را در کیسه های مشکی محکم گره بزنید تا هوا وارد کیسه نشود و به مدت 20 روز در جای تاریک قرار دهید تا اگر شپش یا تخم در آن نفوذ کرده است از بین رود.
لباس، حوله، مقنعه، کوله پشتی، شانه، کش و گیره سر، ملافه و روبالشتی و اسباب بازی های مو دار و تمامی وسایلی که احتمال وجود شپش هست را در آب، ده تا بیست دقیقه بجوشانید و پس از شستن لباس ها آن ها را با اتوی داغ اتو کنید.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
سوال شده خرداد 6, 1399 در بهداشت توسط مجید
...