0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
سلام من  tsh ۲۵ روزی ۱ فرص کم کاری تیرویید میخورم اما اصلا وزنم پایین نیوده میشه کمکم کنید چرا ؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)
با سلام
قبل از اینکه در باره این مطلب صحبت کنیم که چگونه لووتیروکسین و سین تروید باعث افزایش وزن می شود توضیحات مختصری از تیروئید داده می شود:
غده تیروئید شما تحت تاثیر TSH است که هورمون T4 را به بیرون پمپ می کند. T4 یک هورمون غیرفعال است و به تنهایی کاری برای بدن انجام نمی دهد ولی به عنوان ذخیره ساز هورمون T3 عمل می کند.
برای اینکه هورمون تیروئید در بدن فعال باشد بایستی T4 به هورمون T3 تبدیل شود. t3 وارد سلول های بدن می شود و فعالیت های بیوشیمیایی را انجام می دهد.
مشکل از اینجا آغاز می شود که همیشه T4 به T3 تبدیل نمی شود بلکه گاهی تبدیل به T3 معکوس و غیرفعال می شود و باعث کاهش یا توقف متابولیسم می شود و علایم کم کاری تیروئید بروز می کند.
لووتیروکسین و سین تروید هر دو تنها داروی T4 هستند.
گاهی بیماران لووتیروکسین می خورند و TSH آنها نرمال شده است ولی متابولیسم آنها همچنان پایین است.
آنچه مشخص است کیفیت پایین زندگی و سبک نادرست غذایی افراد همین طور افزایش بیماری های افسردگی سبب افزایش بیماران کم کاری تیروئید شده است.
رژیم غذایی واحد و مشخصی برای کاهش وزن در کم کاری تیروئید وجود ندارد. بهترین رژیم اینکه انواع غذاهای سالم را میل کنید، مقدار کالری دریافتی را کاهش دهید و ورزش کنید.
زمانی که متابولیسم کاهش می یابد، بدن توانایی دارد تا شکر را فراوری کند و سطح گلوکز و انسولین بالا می رود.
کربوهیدرات های ساده مانند شکر و نشاسته بایستی کمتر مصرف کنید تا به کاهش وزن هنگام مصرف مووتیروکسین کمک کنید.
در روز بایستی بین 1200 تا 1500 کالری مصرف کنید تا عملکرد مناسب سوخت وسازی داشته باشید. اگر به اندازه کافی نخورید، متابولیسم کند می شود و احساس گرسنگی می کنید. از آنجایی که با کم کاری تیروئید، متابولیسم کند می شود، کند شدن متابولیسم همراه گرسنگی و دریافت نکردن انرژی، تنها کاهش وزن را به تاخیر می اندازد. پس حداقل هر چهار ساعت خوراکی بخورید تا متابولیسم خود را بالا نگه دارید.
لووتیروکسین را با معده خالی بخورید. ویتامین هایی مانند کلسیم و آهن جذب لووتیروکسین را دچار اختلال می کنند. برای کاهش وزن از قرص های رژیمی استفاده نکنید. قرص هایی که جذب لووتیروکسین را مختل می کنند باید دو تا چهار ساعت بعد از خوردن لووتیروکسین مصرف شوند.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
سوال شده مرداد 6, 1399 در بهداشت توسط سمیرا
...