0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در بهداشت توسط
ویرایش شده توسط
در ۳۳ هفته وشش روز هیدروسفالی یا ونتریکولومگالی دوطرفه خفیف ۱۲و شش گزارش شده است. +Bpd 34w 5+Hc35w 1+Ac33w 5+Fl32w لطفاً راهنمایی کنید

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (15.5k امتیاز)
با سلام

تجمع بیش از حد مایع مغزی نخاعی منجر به بزرگ شدن غیر طبیعی فضای درون مغز، که بطن مغز نام دارد، می‌شود. به افزایش سایز بطن‌های مغز، و نتریکلومگالی گفته می‌شود. ونتریکولومگالی زمانی رخ می‌دهد که عرض بطن‌های جانبی مغز بین یک تا یک و نیم سانتی متر بزرگتر شوند. گاهی اوقات ونتریکولومگالی به صورت خود به خود رفع می‌شود و به حالت طبیعی برمی‌گردد، این عارضه یک عارضه بلند مدت نیست. هیدروسفالی زمانی رخ می‌دهد که عرض بطن‌های جانبی مغز بیش از ۵/۱ سانتی متر باشد. بطن‌های مغز آنقدر بزرگ می‌شوند که افزایش اندازه  سر جنین را به دنبال دارد.

بیماری‌هایی مانند اسپینا بیفیدا، عفونت مادر در دوران بارداری، مانند اوریون یا سرخچه در بروز این مشکل نقش دارند.

منتژیت، تومورهای مغزی، خونریزی بطن‌های مغز، یا خونریزی ساب آرکانوئید از دیگر علل بروز هیدروسفالی محسوب می‌شوند. آسیب دیدگی‌های تروماتیک سر قبل از زایمان و حین زایمان می‌تواند باعث انسداد بطن‌های مغز شود و از جریان طبیعی مایع مغزی نخاعی در سیستم اعصاب مرکزی نوزاد جلوگیری کند.

معمولا هیدروسفالی جنین از طریق سونوگرافی در هفته ۱۵ تا ۳۰ بارداری تشخیص داده می‌شود.

روش های درمان:

درمان غیر جراحی هیدروسفالی در موارد نسبتا ناشایعی قابل انجام است؛ مواردی که احتمالا میتوان با برطرف کردن علت اولیه مثل عفونت، هیدروسفالی را هم درمان کرد. از سویی هم گاهی با تجویز داروهای کاهش دهنده تولید مایع مغزی-نخاعی مانند استازولامید (دیاموکس) میتوان هیدروسفالی‌های خفیف را کنترل نمود تا شاید نیاز به عمل جراحی نباشد.

عمل جراحی شانت گذاری

جراحی ونتریکولوستومی اندوسکوپیک بطن سوم

ترکیب جراحی ونتریکولوستومی بطن سوم / کوتریزاسیون شبکه کوروئید (ETV / CPC)

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...