0 دوستدار 0 امتیاز منفی
در خودرو توسط
ویرایش شده توسط
سلام من یک رانا دارم وقتی که ماشین رو بعد از گذشت 3 ساعت روشن می کنم دود سفیدی از اگزوز میاد بیرون و مثل دود کبریت تو هوا پخش میشه (به صورت موج تو هوا قابل مشاهده است) و بعد از حدود یک دقیقه از بین میره و بوی بدی هم داره و البته ماشین آب هم کم نمی کنه و شمع ها و روغن هم تازه عوض کردم به نظرتون علت چیه؟

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (20.8k امتیاز)
اگر این دود خیلی غلیظ نیست و در هوای سرد دیده می شود طبیعی است و مربوط به بخار آب موجود در موتور است که کندانس شده است برای اطمینان می توانید رنگ دود را با خودروی دیگری مقایسه کنید
در صورتیکه رنگ سفید خروجی از اگزوز غلیظ است و بوی بد می دهد احتمال دارد که ضد یخ به داخل اتاق احتراق شما نشتی داشته باشد. که معمولا مشکل از واشر سر سیلندر است.
اما گاه این نشتی آنقدر کم است که سطح مخزن مایع خنک کننده خیلی تغییری نمی کند و تشخیص آن سخت است برای تشخیص این گونه نشتی ها یک راه هست و اگر می خواهید وجود نشتی مایع خنک کننده به داخل اتاق احتراق را با اطمینان بررسی کنید می توانید به روش زیر عمل کنید:
وقتی که موتور خودرو سرد است درب مخزن انبساط رادیاتور را باز کنید آنگاه
شمع یکی از سیلندر ها را باز کنید و به کمک یک کمپرسور باد و با استفاده از شیلنگ آن هوای فشرده را به داخل سیلندر هدایت کنید اگر نشتی وجود داشته باشد حباب های هوا را در مخزن رادیاتور خواهید دید. که در این صورت باید واشر سر سیلندر تعویض گردد. این آزمایش را برای تک تک سیلندر ها تکرار کنید.
همچنین ممکن است که مایع خنک کننده از طریقی روغن موتور شما نفوذ می کند که می توانید آنرا با بررسی رنگ روغن موتور بررسی کنید. اگر رنگ روغن مایل به قهوه ای کرم مات شد آب و روغن در موتور شما با هم مخلوط می شوند که به قطعات سایشی آسیب خواهد زد.
همچنین ممکن است مشکل از رابر های سوپاپ یا rubber valve stem seals باشد که وظیفه روانکاری گاید سوپاپ را دارد این رابر ها کار بسیار جالبی انجام می دهند و فقط اجازه می دهند مقدار کمی روغن وارد مسیر گاید سوپاپ شود تا آنرا روانگاری کند اما در اثر خوردگی یا کیفیت پایین روغن بیشتری وارد می شود که به مرور نشیمنگاه سوپاپ را هم  خراب می کند.
و به طور کلی بوی بد در اگزوز ناشی از سوختن ضد یخ یا روغن ایجاد می شود که یک فرد با تجربه می تواند به شما بگوید این بو مربوط به روغن است یا ضد یخ. و معمولا بوی روغن سوخته برای بیشتر تعمیرکاران آشناست.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
0 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
4 پاسخ
...