0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط
دوباره دسته بندی کردن توسط
ببخشید من یک ترانس تبدیل ۲۲۰ ولت به ۱۲ ولت داشتم که اون قسمت که به برق ۲۲۰ وصل میشه سوخت کل سیم های مسی شو برداشتم و از بیرون یک مقدار زیادی از همون سیم خریدم ولی یکم خیلی کم یک ذره ضخامتش بیشتر از قبلی هست به همین خاطر ۳۰ درصد مقدار سیم پیچی رو افزایش دادم. میخوام بدانم چه مقاومتی باید براش بزارم که اصلا نسوزه و ۱۲ ولت خروجی داشته باشه. در حال حاضر هم این سیم ‌پیچی رو اصلا تو برق نزدم و ترانس برای یک آداپتور است

1 پاسخ

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
توسط (20.8k امتیاز)
با سلام

ابولفضل جان قبل از هر چیز ببینید نسبت مقاومت ها با نسبت تبدیل همخوانی دارد یا خیر یعنی نسبت مقاومت اولیه به ثانویه با نسبت ولتاژ اولیه به ثانویه عدد معنا داری است یا خیر.

اگر مقاومت در وردی بذارید خود مقاومت می شود منبع گرما هر چند ولتاژ را کاهش می دهد اما روش مناسبی برای محافظت از مدار یا سیم پیچ نیست.

بهترین راهکار استفاده از حفاظت هایی مانند وریستور و فیوز های متناسب با آن است. وریستور برای افزایش ولتاژ های ناخواسته است که در صورت بالا رفتن ولتاژ می سوزد و مانع از صدمه دیدن قطعه مورد حفاظت می شود. که باید از نوع مرغوب آن استفاده کنید. فیوز هم باید هم در ورودی و هم در خروجی ترانس نصب شود تا در صورت جریان کشی که یکی از آن محافظت کند

برخی سوختن ها هم ناشی از عدم مرغوبیت هسته یا ضربه خوردن آن یا منطبق نبودن ورقه های هسته نیز باشد همینطور شارلاکی که برای عایق هسته مورد استفاده قرار می گیرد نیز اهمیت دارد چرا که مقاومت عایقی آنها در دماهای بالا کم می شود و برای دمای بالا باید از کلاس حرارتی بالاتر استفاده شود.

سوالات مشابه

0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
0 دوستدار 0 امتیاز منفی
1 پاسخ
...